تبلیغات
...ریعان... - کرسی آزاد اندیشی "سوریه محور مقاومت:حقیقت یا توهم"
...ریعان...
اللهم اجعلنا من انصار المهدی

انجمن  اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج کرسی آزاداندیشی باموضوع

 "سوریه محورمقاومت ، توهم  یا حقیقت؟"

برگزار کرد.

این جلسه که اولین کرسی آزاداندیشی این تشکل در سال جاری بود با حضور آقای کریمی

 دانشجوی کارشناسی ارشد کشاورزی ،آقای خوشبین دانشجوی کار شناسی علوم سیاسی و

 آقای دلبند کارشناسی ارشد علوم سیاسی به عنوان موافق ، منتقد ومجری کارشناس برگزار گردید.

جناب آقای دکتر سمیعی اصفهانی از هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه یاسوج نیز

 به عنوان داور در این کرسی حضور داشتند.


مشروح جلسه در ادامه مطلب

انجمن  اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج کرسی آزاداندیشی باموضوع "سوریه محورمقاومت ، توهم  یا حقیقت؟"برگزار کرد.

این جلسه که اولین کرسی آزاداندیشی این تشکل در سال جاری بود با حضور آقای کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد کشاورزی ،آقای خوشبین دانشجوی کار شناسی علوم سیاسی و آقای دلبند کارشناسی ارشد علوم سیاسی به عنوان موافق ، منتقد ومجری کارشناس برگزار گردید.جناب آقای دکتر سمیعی اصفهانی از هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه یاسوج نیز به عنوان داور در این کرسی حضور داشتند.

در ابتدای بحث آقای دلبند سوالات بخش اول جلسه را از طرفین پرسیدند ودو طرف براساس قرعه ی اولیه شروع به صحبت کردند.
1.چگونگی شروع تحولات سوریه وچه کسانی درسوریه باهم می جنگند؟
آقای کریمی:درسوریه قومیتهای مختلفی وجودداردوعشیره ای وقبیله ای هستند. یک مسائلی باعث شدکه این تحولات درسوریه اتفاق بیفتد ، و این خیزش مردمی به وجود بیاید .اولین مسئله اینکه به مردم رسیدگی نمی شود و بحث
اقلیتهای سیاسی وجناح طلبی کردها بود چون درکشور آنقدر به آنها نمی رسیدن که شناسنامه هم نداشتند و اولین کشوری که در این تحولات مقصر بود کشور تروریست پرور عربستان بود.جاسوسهای عربستانی تحت پوشش کارای بشر دوستانه در نوار مرزی سوریه اجرا میکردند و شروع به ازدواج  با دختران سوری در منطقه خانتیه که سنی هم هستندکردند افرادکم سوادی هم هستندوهدف اینها ازدواج چه بود؟تا راهی به سوریه پیدا کنند تا جایی که شیوخ عربستان که وهابی هم بودند برای دفاع از این فرزندان حاصل از این ازدواج ها شروع کردند به تربیت کردن کوکان و نوجوانان با تفکرات تکفیری و اینجوری وانمود  میشه که هرکسی اعتقاداتی غیر از ما داشته باشه این کافر هست و باید کشته شود و مخصوصا شیعیان که علویان بیشتر اونجا هستند و مسیحیت و بقیه اقلیت های مذهبی.

 این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه یاسوج در ادامه ی بحث خود  به چگونگی اثر گذاری کشورهای عربی پرداخت وادامه داد:

همزمان این حرکتهای شیوخ عربی، از نوار مرزی لبنان گروه 14 مارس شروع به تحرکاتی کردند و جنبش اخوان المسلمین در سوریه در رده قدرت بودند نقش مهمی داشتند بطوریکه فعالیتهای شیوخ عربی را نادیده گرفتند و نظارت سوریه را کاهش دادند و خیزشی در بین مردم  به وجود آمد ، که این خیزش توسط شیوخ  وهابی ، اخوان المسلمین وگروهک های لبنانی تحت تاثیر قرار گرفت و خیزش مردمی را نظامی کرد ، یعنی فرصت انقلاب و اعتراض را از مردم گرفتند.
آقای خوشبین : بعدازجنگ جهانی دوم انقلاب ها یکی یکی در کشورهای جهان رخ داد و بحث کمونیسم درجریان بود ولی بعد ازجنگ سرد یک فوکو یامای آمریکایی نظریه پایان تاریخ را داد ، ولی هم اکنون دوباره درخاورمیانه شروع به جریان کرده. یکی از نظریه پردازان که سیاست درخاورمیانه شکننده و لرزان استوار است ودائم حکومت ها در خاورمیانه و جهان سومی ها درحال لرزش هست . بامقایسهکشورهای اروپایی و جهان سومی می توان دریافت که درخاورمیانه هنوزکشورها به بلوغ سیاسی نرسیده اند، به درکی ازسیاست درجهان امروز نرسیده اند . سوریه درک درستی ازاوضاع خود و منطقه نداشته در مقابل کشورهای عربی خیلی بهتر می توانست حکومت و کشور خود رو نگه دارد و با انجام اصلاحات جزئی یا اساسی می توانست کشور را به سمت اصلاح پیش ببرد .

خوشبین در ادامه ی صحبت خود به سوء مدیریت اسد اشاره کرد وگفت:

متاسفانه کشور را درگیر یک بحران خونین کرد و سوریه با چندین شعار تند که توسط چند جوان که تحت تاثیر برنامه های تلویزیونی بقیه کشورهای عربی قرار گرفته بودند ، بهم ریخت وچونکه سوریههنوز قومی قبیله ای هست و مشکلات داخلی توسط ریش سفید حل می شود ، قبیله ها می خواستند مشکل رو حل کنند و اونها رو آزاد کنند ولی چون سوریه راضی به آزادی نشد و اعتراضات شروع می شود و با کشتن چند تن از تظاهرات کنندگان منجر شد و بعد به چند شهر دیگر کشیده می شود و احتمال اینکه درآینده نچندان دور جنگ شدت بسیار بیشتری بگیرد هم وجود داره. درمیان این گروهایی که درسوریه درحال جنگ هستند . ردپای خیلی از تروریست ها ازنقاط جهان میشه پیدا کرد و در واقع سوریه شد. میدان آزمایش گروهک ها ی جهان.
2.تحولات سوریه چرا مهم است؟وبرای چه کسانی مهم است؟

آقای کریمی در مقام موافقمحور مقاومتبیان نمود : حرکت مردمی در کشورهای اسلامی به جز سوریه حرکت اسلام گریان بوده (حرکت های ازسوی اعضای نمازهای جماعت) و هیچ ربطی به غرب نداشته چون غرب مشکلی با حاکمان آن کشورها نداشته ، آیا غیر از این بوده که مبارک تمام خواسته های صهیونیستی را تمام وکمال برقرار میکرده حتی در یمن و عربستان حالابه ندرت درسوریه و لبنان و فلسطین همه جا گروه های صهیونیستی به شدت درحال فعالیت هستند . پیغام صهیونیسم به عربستان، بحرین این است که اگرشما هم بخواهید مثل مصر و تونس ولیبی تظاهرات کنید سرنوشت شما هم همین است که درمصر می بینید ، بهتره که باهمین رژیم کنار بیاید. بعد از حادثه 11 سپتامبر آمریکا یک طرح برای خاورمیانه جدیدچیده ، مثالش حملات آمریکا به عراق و افغانستان برای رسیدن به ایران بوده و منتظر یک جرقه کوچک درسوریه بودند تا به اهداف خود برسند . برهمین اساس خاستار تضعیف محور مقاومت شدند(چراکه حزب الله ،جمهوری اسلامی) ولی با حمله به لبنان در 22 روز حتی نتوانستند یک وجب از خاک جنوب لبنان را بگیرند و دفاع بسیار قوی لبنان را شاهد بودیم . بنابراین برنامه های خود را بر سوریه تنظیم کردند ، طبق بیانات خودشون ما بایدسوریه رابرداریم تا لبنان را شکست دهیم . بایدامکان اینکه از مرز لبنان سلاح وارد سوریه کنیم ، فراهم شود.
آقای خوشبین که به عنوان منتقد ونفی کننده ی محور مقاومت در جواب سوال گفتند : تفاوت انقلاب سوریه با دیگر انقلاب ها ازنظر ما اهمیت زیادی داره . انقلابیون علیه شیعیان برخاستند البته سوریه با بحرین تفاوت های استراتژیکی داره . در یمن و بحرین اگر انقلابیون پیروزی یا شکست داشتند فرق چندانی برای ایران نداشت ولی سوریه چون درچندین سال اخیر  ما یک سیاست خارجه هماهنگی با هم داشتیم و مسائل سیاسی را به یک سری مسائل حیاتی تبدیل کردیم یعنی طوری شده که اگر این کشورضربه ای بخورد به حیات جمهوری اسلامی وحیات کشور ما وارد  می شود  و کاری کردیم که سرنوشت بقیه کشورها را به سرنوشت خودمون پیوند زدیم . شکست سوریه برای ایران شکست کل سیاست30 ساله و جمهوری به حساب می آید. ما در30سال اخیر فقط باتعداد بسیارکمی کشور مثل سوریه رابطه دو
جانبه داشتیم که تقریبا نفع اقتصادی چندانی هم برای ما نداشته ، یعنی اگر ما ازطریق سوریه به لبنان ارتباط برقرارکنیم بازم کار قابل ارزش و بسیار مهمی نیست . اینکه ما کشور خودمون رو پیوند زدیم به یک کشور دیگه واقعا یک اشتباه بسیارحساس درسیاست خارجه کشور مابوده وتمام منافع خودمون رو فدای چند رابطه با چند کشور کردیم ، وحمایت های ما از سوریه ، بحرین و یمن باعث شدکه جلوی انقلاب بحرین رو هم بگیریم . اگر ما نبودیم بحرین شاید خیلی زودتر از این به اوضاع کشور خودش مسلط می شد وجلوی اجتماعات بحرین رو هم گرفتیم ، و حتی جلوی اقدامات شیعیان بحرین رو هم گرفتیم خودمون هم جایگاه خیلی مناسبی نداریم.
در آخر جلسه نیز دکتر سمیعی به دلیل کم بودن وقت و جمع نشدن بحث های دوطرف پیشنهاد برگزاری جلسه ی دیگر را دادند که دبیر تشکل انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پذیرفت.

سید سعید هاشمی (دبیر تشکل)در آخر با عذرخواهی از حاضرین جلسه قول داد که ادامه این جلسه در زمانی دیگر برگزار خواهد شد.
ارسال توسط مدیر وبلاگ
موضوعات ویژه
هفته نامه
عضویت در هفته نامه

نظر سنجی
ارزیابی شما از این وبگاه؟

صفحات جانبی
لوگوی دوستان

ابزار اضافه