تبلیغات
...ریعان... - میزگرد آزاداندیشی با موضوع زندگی عاشقانه
...ریعان...
اللهم اجعلنا من انصار المهدی

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 8 آبان 1392

میزگرد آزاد اندیشی با موضوع زندگی عاشقانه
 از سلسله میزگردهای آزاداندیشی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل
 دانشگاه یاسوج  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه در این میزگرد که جمعی ازدانشجویان حضور داشتند

 ابتدا دبیرتشکل سید سعید هاشمی، سوالات اصلی میزگرد را به صورت زیر مطرح

 نمود تا کارشناس مربوطه حول محوراین سه موضوع بحث را ادامه دهد.

 

1.آیا خداوند دوست داشتنی است؟

2.آیا زندگی ما رنگ و بوی الهی دارد؟

3.ملاک های زندگی عاشقانه چیست؟


دکتر مهرابی در ابتدا با بیان جایگاه این بحث در تفکر فلاسفه ی شرق و غرب و آوردن چند شاهد

از فلاسفه ی غرب همچون هایدگر و کانت دغدغه ی آنان نیز که پایه ی اصلی اعتقادیشان برای 

مثال مکتب اگزیستانسیالیسم است.در بعضی از صحبت هایشان به قطعیت وجود خدا و ادامه داشتن

صحبت از خدا یا به تعبیری (هنوزهم باید از خدا گفت)اشاره کرد.


بسمه تعالی

از سری برنامه های آزاداندیشی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج میزگردی با موضوع "زندگی عاشقانه" در روز دوشنبه مورخ92/8/6
 درسالن کنفرانس دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد.
دکتر مهرابی عضو گروه معارف اسلامی دانشگاه یاسوج و تعدادی از دانشجویان این دانشگاه که استقبال قابل توجهی از این جلسه کردند شرکت کنندگان
 این جلسه بودند.

در ابتدا روند برنامه با بیان ریز سوالات این جلسه به وسیله ی دبیر این تشکل سید سعید هاشمی بیان گردید.
سوالات محوری این جلسه:
1.آیا خداوند دوست داشتنی است؟
2.آیا زندگی ما رنگ و بوی الهی دارد؟
3.ملاک های زندگی عاشقانه چیست؟


دکتر مهرابی در ابتدا با بیان جایگاه این بحث در تفکر فلاسفه ی شرق و غرب و آوردن چند شاهد از فلاسفه ی غرب همچون هایدگر و کانت دغدغه ی آنان نیز که پایه ی اصلی اعتقادیشان برای مثال مکتب اگزیستانسیالیسم است.در بعضی از صحبت هایشان به قطعیت وجود خدا و ادامه داشتن صحبت از خدا یا به تعبیری (هنوزهم باید از خدا گفت)اشاره کرد.

این استاد دانشگاه یاسوج در ادامه ی صحبت های خود به محوریت عشق الهی در موجودیت انسانها وجهان گفت که برای مثال از عشق بازی سیدالشهدا(ع)با پروردگار خود در روز عاشورا اشاره کردند ویا وجود این عشق الهی در آثار ادبی فارسی وایرانیان قبل  از اسلام.
پس از پایان یافتن صحبتهای اولیه ی ایشان دانشجویان هر یک از دیدگاه خود به این مبحث اشاره کرد که از جالبترین آنها می توان تشبیه دانستن مفهوم عشق و عشق بازی با خدا با روابط زمینی ما انسانها بود که به سرعت از طرف برخی دیگر از دانشجویان مورد نقد قرار گرفت.

تا جایی که یکی از دانشجویان پیشنهاد داد که این بحث به سمت مقایسه رود و در نهایت به انواع عشق بین انسان و خدای خود برسد.در تقسیم بندی این عشق نیز سه گروه : 1) عشق فلسفی 2) عشق خائفانه 3) عشق عشاق واقعی(عرفانی) توسط این دانشجو بیان گردی که با استقبال دکتر مهرابی روبرو شد. در ادامه رشته ی کلام را دوباره استاد گروه معارف در دست گرف و کمی در مورد چگونگی روند اثبات ذهنی خدا پرداخت و بی فایده بودن این تلاش را اثبات نمود.

مکان یافتن و اثبات حق را در درون خود انسان معرفی کرد.برای مثال ملا صدرا بزرگترین فیلسوف مسلمان را مثال زدند که تمامی براهین عقلی را بدون بازگشت به برهان نفس ابتر می دانست.این عضو هیآت علمیه ی دانشگاه یاسوج از نقش توحید در شناخت خدا نیز صحبت به میان آورد و گفت: اگر فردی در جایی به دنبال این باشد که بگوید من حق را یافتم در نهایت میتواند به جایگاه حلاج برسد.که ندای أناالحق او از دوگانگی اش با پروردگار یکتا خبر می داد.
وی در ادامه در تعریف عشق خاطر نشان کردند: عشق یک طلب مستمر است.هرچند شاید از حوزه ی حیاط شروع شود اما پایان آن نباید به احساس ختم شود که اگر اینطور شد آن عشق باطل است.

در ادامه ی بحث دانشجویان موضوع عشاق و عشق های زمینی را مطرح کردند و از مهمان جلسه در مورد آن سوال های بسیار پرسیدند که باعث شد دوباره دکتر مهرابی رشته ی کلام را بدست گیرد و رابطه و مراحل این عشقها را بیان کند.دکتر مهرابی عشق حقیقی میان انسان ها را به سه مرحله تقسیم کردند: مودت،رحمت و عشق. اگر این چرخه کامل نشود هرگز یک احساس زمینی به عشق الهی نمی انجامد.در آخر جلسه سوال چگونگی عاشق شدن انسان به خدای خود مطرح گردید.در میان صحبت های دانشجویان اعتراف به وجود رابطه ی نهان میان انسان و خدای خود کاملا مشهود بود و غالبا بر این موضوع اتفاق نظر داشتند. و رو کردن به درون را راه حل این موضوع می دانستند.اما فقط مشغول شدن به این وادی نیز نقطه ی اشتراک دیگر بود که از طرف دکتر مهرابی نیز تأیید گردید و برای صحه گذاشتن بر صحبت های دانشجویان جمله ای از کانت نظریه پرداز غربی بیان کردند: من هر چه تلاش کردن نتوانستم بگویم که خدا هست و یا نیست یا اینکه من اخلاقا نمی توانم بگویم خدا نیست.

در آخر چگونگی عشق بازی با خداوند مطرح شده بود که بهترین الگو برای  این نوع رابطه را مناجات حضرت امیرالمومنین علی(ع) که عاشقانه ترین روش را برای صحبت و ارتباط با خالق خود به کار می گرفت.دبیر تشکل،مجری این میزگرد خلاصه ای از مطالب گفته شده در جلسه توسط حاضرین را بازخوانی کرد و خاطر نشان کرد: این سلسله میزگرد ها در آینده با موضوعات متفاوت ادامه خواهند داشت.طبقه بندی: میزگردهای آزاد دانشجویی، 
ارسال توسط مدیر وبلاگ
موضوعات ویژه
هفته نامه
عضویت در هفته نامه

نظر سنجی
ارزیابی شما از این وبگاه؟

صفحات جانبی
لوگوی دوستان

ابزار اضافه