تبلیغات
...ریعان... - خلاصه ای از (نه) جلسه میزگردهای ریعان
...ریعان...
اللهم اجعلنا من انصار المهدی

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 29 فروردین 1392

به نام پروردگاری که زن را آفرید تا مظهر جمالش را به عالم نشان دهد


واحد خواهران انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج حدود یک سال هست که هر دو هفته یک بار دوشنبه­ها میز گردی به نام ریعان  را برگزار کرده­است. دهمین جلسه­های از  این پاتوق­های دوستان، در این دوشنبه برقرار هست. در ادامه خلاصه­ای از مباحثی که در 9 جلسه قبل برگزار شده است را برای دوستان آورده­ایم. انشاءالله موضوع جلسه جدید هم بحث سلامتی زن از دیگاه اجتماعی است. بحث­هایی مثل چرا اجازه پدر برای ازدواج دختر نیاز هست؟! حق یک دختر چه چیزهایی است؟ تکلیفش چیست؟! و...


خلاصه 9 جلسه میزگردهای ریعان 


برای دیدن به ادامه مطلب بروید.

 .

 

 


1.       دستورات بهداشت فردی وسلامت جسمانی

اسلام به عنوان آخرین دین و کامل­ترین آن، باید تأمین کننده نیازهای بشر در همه زمان­ها باشد. اسلام از ریشه سلم به همین معناست یعنی سالم کردن تمام ابعاد حیات بشری، که این ریشه 157 مرتبه در قرآن به کاررفته است. و هدف نهایی از خلقت انسان سالم زیسن اوست. قرآن کریم نسبت به مساله سلامت انسان به ویزه سلامت زنان رویکرد ویژه­ای دارد و این موضوع تا آنجا اهمیت دارد، که چهارمین و یکی از بزرگترین سوره­های قرآن کریم، به نام زنان نامیده شده است.  در بررسی جنبه­هایی از احکام اسلامی قرآن در ارتباط با سلامت جسمی زنان، به دستورات بهداشت فردی و سلامت جسمانی مؤکد در قرآن می­رسیم. ریشه طهارت درقرآن کریم 31 مرتبه به کاررفته است. طهارت از منظر قرآن امری است که منجر به امنیت و سلامت روحی و جسمی می­گردد، و بنابراین تنها مربوط به پاکیزگی جسمی نیست. وضو (مائده:6) و غسل (مائده:6) به عنوان دو نماد مهم از اشکال طهارت درکتاب­های فقهی شناسایی می­گردد. در حالی که در قرآن کریم، حجاب، ازدواج و یگانه پرستی گونه­های دیگری از پاک کننده­هاست که نادیده انگاشن آن سبب آلودگی و عدم طهارت می­شود.

 

2.       ورزش و تندرستی

اثر ورزش در زنان و نقش مثبت آن در کاهش ابتلاء به بیماری­های، دیابت، چاقی، پوکی استخوان، زایمان زودرس، اختلالات قاعدگی و... تاکنون آزموده شده است. زنانی که ورزش را به صورت منظم در دوران بارداری پیگیری کرده اند، کاهش خطر زایمان پیش از موعد، نسبت به زنان غیر فعال نشان داده­اند. ورزش به ویژه در6 ماهه اول بارداری نه تنها اثر منفی در نتیجه بارداری ندارد، بلکه فرآیند زایمان را تسریع می کند.

 

3.       غذاو تندرستی

درقرآن کریم به غذا به عنوان یکی از مهمترین عوامل سلامت انسان توجه زیادی شده است.

-منبع تأمین غذا از نظر حلال و یا حرام بودن (نساء:29)

-به ویژه نام بردن از خدا بر انواع خوردنی­ها (أنعام:121)

-نوع غذا که آیا از طیبات است یا ازآلودگی­ها (بقره:173)

-آگاهانه خوردن (عبس:24)

-مصرف از همه مواد غذایی سالم (نحل:124)

-به اندازه خوردن و پرهیز از زیاده روی (أعراف:31)

-پرهیز از خوردن انفرادی (نحل:5)

متا آنالیز جدید ثابت می­کند که بین مصرف زیاد چربی و افزایش خطر سرطان پستان ارتباط وجود دارد. و همچنین چاقی می­تواند از عوامل سرطان اندومتر نوع1 باشد. روایات شیعه برای کسی که غذا برای مسلمان تهیه می­کند، بهای بسیاری قائل شده است، بنابراین نقش زنان در تأمین غذای سالم همراه با صبر و حوصله برای خود خانواده بسیار قابل ملاحظه و بررسی است و آموزش­های صحیح در این­باره می­تواند در کاهش آسیب­های بیماری­های گوناگون به ویژه سرطان موثرباشد.

 

4.        روابط جنسی و تندرستی   ....

اگر دوستان در این زمینه اطلاعات بیشتری نیاز دارند با آدرس  وبلاگ ریعان  مراجعه کنند و از طریق email  با این فضا در مکاتبه باشند انشاء... مطالب خوبی در اختارش قرار گذاشته خواهد شد.

 

 
طبقه بندی: میزگردهای آزاد، خواهران، 
ارسال توسط مدیر وبلاگ
موضوعات ویژه
هفته نامه
عضویت در هفته نامه

نظر سنجی
ارزیابی شما از این وبگاه؟

صفحات جانبی
لوگوی دوستان

ابزار اضافه